Adresa
Šarplaninska 139m, Pančevo

Fizikalna terapija

 

 

Položajno-perkusiona drenaža

 

Fizikalna terapija grudnog koša (CPT), ili posturalna drenaža i udaraljke (PD i P), koristi gravitaciju i udaraljke (pljeskanje po prsima i / ili leđima) za opuštanje guste, lepljive sluzi u plućima, tako da se kašljem može ukloniti. Odčepljivanje disajnih puteva je ključno za održavanje pluća zdravim. PDiP je lako učiniti. Za dete sa CF, PD i P može učiniti svako, poput roditelja, braće i sestara, pa čak i prijatelja. To mogu da urade i fizikalni terapeuti, respiratorni terapeuti ili medicinske sestre tokom poseta centru za negu ili u bolnici.
Ljudi sa CF ponekad koriste druge vrste lečenja, poput inhalacionih bronhodilatatora i antibiotika, kako bi održali svoja pluća zdravim. Ako se naredi, bronhodilatatore treba uzimati pre PD i P da bi se otvorili disajni putevi, a inhalacione antibiotike treba uzimati nakon PD i P, tako da lek ulazi duboko u pluća da bi se bolje borio protiv infekcija.


Upoznaj svoja pluća

Saznavanje više o respiratornom sistemu i njegovom odnosu sa drugim organima u telu može pomoći da razumete zašto su PDiP tretmani efikasni.
Cilj PD i P je da očisti sluz iz svakog od pet režnja pluća premeštanjem sluzi u veće disajne puteve kako bi mogao da se iskašlja. Desno pluće je sastavljeno od tri režnja: gornjeg, srednjeg i donjeg režnja. Levo pluće čine samo dva režnja: gornji i donji.
Režnjevi su podeljeni na manje delove koji se nazivaju segmenti. Gornji režnjevi na levoj i desnoj strani sastoje se od po tri segmenta: gornjeg (apikalnog), zadnjeg (zadnjeg) i prednjeg (prednjeg) dela.
Segmenti režnjeva čine mrežu disajnih puteva, vazdušnih vreća i krvnih sudova. Ove vrećice omogućavaju razmenu kiseonika i ugljen-dioksida između krvi i vazduha. Tokom PDiP, ovi se segmenti isušuju.

Izvođenje PD i P
PD i P uključuje kombinaciju tehnika, uključujući više položaja za odvod pluća, udaraljke, vibracije, duboko disanje i kašalj.
Kada se osoba sa CF nalazi u jednom od položaja, negovatelj može da pljesne po grudnom zidu te osobe. To se obično radi tri do pet minuta, a ponekad prati vibracija na istom području približno 15 sekundi (ili tokom pet izdisaja). Tada se osoba podstiče da snažno kašlje ili udahne kako bi izbacila sluz iz pluća.

Opis PD i P tehnika
Posturalna drenaža koristi gravitaciju da pomogne u premeštanju sluzi iz pluća u grlo. Osoba leži ili sedi u različitim položajima, tako da je deo pluća koji se drenira što veći. Taj deo pluća se zatim drenira pomoću udaraljki, vibracija i gravitacije.
Perkusije ili pljeskanje negovatelja po grudnom zidu preko dela pluća koji se odvodi pomažu u premeštanju sluzi u veće disajne puteve. Ruka se drži kao da drži vodu, ali dlanom okrenutim nadole (kao što je prikazano na donjoj slici). Sastavljena ruka zakrivljuje se na zid grudi i zarobi vazdušni jastuk da ublaži pljeskanje.

Perkusije se izvode snažno i ravnomerno. Svaka udaraljka takođe treba da ima šuplji zvuk. Većina pokreta je u zglobu s opuštenom rukom, čineći udaraljke manje zamornim za obavljanje. Ako se ruka pravilno uhvati, udaraljke ne smeju biti bolne ili peckave.
Posebna pažnja mora se voditi da se ne tapša po kičmi, grudnoj kosti, stomaku i donjim rebrima ili leđima kako bi se sprečile povrede slezine levo, jetre desno i bubrega donjeg dela leđa.
Vibracija nežno protresa sluz u veće disajne puteve. Negovatelj čvrsto postavlja ruku na zid grudnog koša preko dela pluća koji se drenira i napinje mišiće ruke i ramena kako bi stvorio fini pokret potresanja. Zatim negovatelj vrši lagani pritisak na područje koje vibrira. (Negovatelj takođe može staviti jednu ruku na drugu, a zatim pritisnuti gornju i donju ruku jednu u drugu da vibrira.)
Vibracija se vrši sravnjenom rukom, a ne poklopljenom (pogledajte sliku dole). Izdah treba da bude što sporiji i što potpuniji.

Duboko disanje pokreće opuštenu sluz i može dovesti do kašlja. Disanje dijafragmom, disanje na stomak ili disanje na donji deo grudnog koša koristi se da bi se osobi pomoglo da dublje udahne i dovede vazduh u donja pluća. Stomak se pomera prema spolja kada osoba udiše i tone kada izdiše.

Vreme PD i P
Generalno, svaka sesija može trajati 20 do 40 minuta. PD i P je najbolje raditi pre obroka ili jedan i po do dva sata posle jela, kako bi se smanjila šansa za povraćanjem. Obično se preporučuje rano jutro i spavanje. Trajanje PD i P i broj dana tokom kojih se to radi možda će trebati povećati ako je osoba zagušenija ili se razboli.

Poboljšanje PD i P za osobu i negovatelja
I osoba sa CF i negovatelj treba da se osećaju prijatno tokom PD i P. Pre početka, osoba treba da ukloni usku odeću, nakit, dugmad i patentne zatvarače oko vrata, grudi i struka. Može se nositi lagana, mekana odeća, poput majice. Ne radite PD i P na goloj koži. Negovatelj bi trebao ukloniti prstenje i ostali glomazni nakit poput satova ili narukvica. U blizini imajte zalihe maramica ili mesto za iskašljavanje sluzi.

Rad PD i P udobno i pažljivo
Negovatelj se ne bi trebao naginjati napred prilikom izvođenja udaraljki, već bi trebao ostati u uspravnom položaju da bi zaštitio leđa. Stol na kome leži osoba sa CF mora biti na udobnoj visini za negovatelja.
Mnogim porodicama je korisno da koriste jastuke, jastuke na sofi, snopove novina ispod jastuka za potporu, krevetiće sa podesivim visinama / nagibima dušeka, klinove od pene ili stolice za vreće za pasulj dok rade PD i P. Odojčad mogu biti postavljena sa ili bez jastuka u negovateljevo krilo.

Uputstva za PD i P
Sledeći dijagrami opisuju položaje PD i P. Na dijagramima, osenčena područja pokazuju gde bi grudi trebalo da budu udarene ili pljeskane.
Jastuci se mogu koristiti za dodatnu udobnost. Ako se osoba lako umara, redosled položaja može da varira, ali treba preperisati ili pljeskati svim delovima grudnog koša.
Ne zaboravite da udarate i vibrirate samo preko rebara. Izbegavajte udaranje i vibriranje preko kičme, grudne kosti, želuca i donjih rebara ili leđa kako biste sprečili traumu slezine levo, jetre desno i bubrega donjeg dela leđa. Nemojte udarati ili vibrirati na goloj koži.

Samoperkusije – gornji režnjevi
Dete bi trebalo da sedi uspravno i da posegne preko grudi da bi pljeskalo po prednjem delu grudnog koša preko mišićavog područja između ključne kosti i vrha lopatice. Ponovite na suprotnom mestu. Dete takođe može da plješće svojim gornjim delom leđa ako je u mogućnosti da ga dostigne.

Gornja prednja prsa – gornji režnjevi
Neka vaše dete sedi uspravno. Pljesnite sa obe strane gornjeg prednjeg dela grudnog koša preko mišićavog područja između ključne kosti i vrha lopatice.

Gornji deo leđa – Gornji režnjevi
Neka dete sedne i nagne se na jastuk preko naslona sofe ili meke stolice pod uglom od 30 stepeni. Stanite ili sedite iza deteta i pljesnite po obe strane gornjeg dela leđa. Pazite da ne pljesnete po kičmi deteta.

Gornja prednja prsa – gornji režnjevi
Neka dete legne na leđa s rukama u boku. Stanite iza glave svog deteta. Pljesnite obema grudima deteta između ključnih kostiju i bradavice.

Leva bočna prednja škrinja
Neka dete leži levom stranom prema gore i podignite levu ruku iznad glave. Pljeskajte preko donjih rebara neposredno ispod područja bradavica na prednjoj strani leve grudi. Ne tapšajte detetu po stomaku.

Desna bočna prednja prsa
Neka dete leži sa desnom stranom prema gore i podignite desnu ruku iznad glave. Pljesnite preko donjeg dela grudnog koša odmah ispod područja bradavica na prednjoj strani desne grudi. Ne tapšajte detetu po donjem rebru.

Donji deo leđa – Donji režnjevi
Neka dete legne potrbuške. Pljesnite obema stranama na dnu njegovih ili njenih grudi neposredno iznad donje ivice rebra. Ne tapšajte donjim rebrom ili preko kičme.

Leva donja bočna leđa – donji režanj
Neka dete legne levom stranom prema gore i kotrlja se prema vama za četvrtinu okreta, tako da možete doći do leđa deteta. Pljesnite donjom levom stranom njegovih ili njenih grudi neposredno iznad donje ivice rebra.

Leva donja bočna leđa – donji režanj
Neka dete legne levom stranom prema gore i kotrlja se prema vama za četvrtinu okreta, tako da možete doći do leđa deteta. Pljesnite donjom levom stranom njegovih ili njenih grudi neposredno iznad donje ivice rebra.


Desni donji bočni deo leđa – donji režanj
Neka dete legne sa desnom stranom prema gore i kotrlja se prema vama za četvrtinu okreta, tako da možete doći do leđa deteta. Pljesnite donjom desnom stranom njegovih ili njenih grudi neposredno iznad donje ivice rebra.

Autogena drenaža

 

Autogena drenaža (AD) znači „samoodvodnjavanje“ i koristi različite brzine disanja za pomeranje sluzi. Da bi se to uradiolo, fizio-terapeut može naučiti osobu sa CF kako da kontroliše dah. Naučiće kako brzo i duboko disati da bi ispunili vazduh određenim delovima pluća. AD može uzeti određenu praksu i obično se preporučuje osobama starijim od 8 godina.
Da se započela autogena drenaža (AD), sedi se u opuštenom sedećem položaju sa lagano ispruženim vratom. Izduvati nos i pojačati kašalj da bi se očistili gornji disajni putevi od sluzi. Ova tehnika ima tri faze.

Faza 1: Premeštanje sluzi iz malih disajnih puteva (uklanjanje lepka)
• Počinje se sa kontrolom disanja: vazduh ulaz, vazduh vazduh.
• Udahnuti duboko i izduvati sav vazduh iz pluća dok se ne oseti da su pluća prazna.
• Kad se pluća isprazne, udisati kroz nos mali udah vazduha.
• Zadržati dah tri sekunde, a zatim izdahnuti sav vazduh.
• Ponoviti ovo dva puta.

Faza 2: Premeštanje sluzi iz malih disajnih puteva u srednje velike disajne puteve (sakupljanje)
• Udahnuti normalno.
• Zadržati dah tri sekunde.
• Nežnom silom izdahnuti sav vazduh iz pluća. Zbog toga se osoba može osećati kao da želi da kašlje, ali neophodno je zadržati kašalj do samog kraja.
• Ponoviti tri puta.

Faza 3: Premeštanje sluzi iz srednjih disajnih puteva u velike disajne puteve radi iskašljavanja (evakuacija)
• Udahnuti duboko.
• Držati tri sekunde.
• Nežnom snagom izdahnuti sav vazduh iz pluća.
• Ponoviti tri puta.
• Ne treba kašljati dok ne prođe treći udisaj.

Svaka faza treba da traje dva do tri minuta. Završetak sve tri faze (jedan ciklus) treba da traje oko šest do devet minuta. Ponavljati ciklus dok ne očistite pluća što je više moguće, što bi trebalo da traje između 20 i 45 minuta.

Modifikovana autogena drenaža

 

Modifikovana autogena drenaža kombinuje različite tehnike disanja koje pomažu u čišćenju sluzi iz pluća u tri faze. Prva faza pomaže da opustite disajne puteve. Druga faza pomaže da dođete do vazduha iza sluzi i očistite sluz. Treća faza pomaže izbacivanju sluzi iz pluća.

Kontrola disanja
Kontrola disanja pomaže u opuštanju disajnih puteva. Sa vrlo malo napora treba udahnuti na nos i na usta. Koristite normalno, nežno disanje donjim delom grudnog koša dok opuštate gornji deo grudnog koša i ramena.
Dobar način za to je stavljanje jedne ruke na stomak dok dišete. Ne zaboravite da nežno dišete kako biste opustili disajne puteve. Koristeći tehniku napuhanih usana prilikom disanja (savijajući usne kao da nekoga ljubite), stvarate povratni pritisak u disajnim putevima koji usporava otvaranje disajnih puteva. Ponovite kontrolu disanja šest udaha pre nego što pređete na vežbe za širenje grudnog koša.

Vežbe za širenje grudnog koša
Udahnite duboko. (Neki koriste zadržavanje daha od tri sekunde da bi uvukli više vazduha u manje disajne puteve i iza sluzi.) Zatim izdahnite bez izbacivanja vazduha. To se može učiniti pljeskanjem ili vibriranjem u grudima, nakon čega sledi još jedan ciklus kontrole disanja.

Huffing ili jak kašalj
Takođe se naziva tehnika prisilnog izdisaja, kašalj dušica različitih, kontrolisanih dužina za pomeranje sluzi do većih disajnih puteva. Ovo ponavljanje treba ponavljati sve dok se sluz ne izbaci iz pluća.